شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٩  |  
 » 
عنوان‌ها
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > نشست تخصصی «رهیافتی به مسائل اجتماعی از منظر قرآن کریم» در دانشگاه آزاد اسلامی خلخال


  چاپ        ارسال به دوست

نشست تخصصی «رهیافتی به مسائل اجتماعی از منظر قرآن کریم» در دانشگاه آزاد اسلامی خلخال

نشست تخصصی «رهیافتی به مسائل اجتماعی از منظر قرآن کریم» با شرکت جمعی از اندیشه ورزان و استادان صاحب نظر در حوزه علوم قرآنی و علوم اجتماعی از پژوهشکده مطالعات میان فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و مراکز آموزشی و پژوهشی و واحدهای دانشگاهی استان اردبیل چهارشنبه به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خلخال برگزار گردید.

در ابتدی ا ین نشست دکتر درخشان رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خلخال ضمن خوش آمدگویی به شرکت کنندگان بیان داشت که امروزه ریشه حل بسیاری ازمشکلات در زمینه های گوناگون خصوصا مسائل رفتاری، آسیب های اجتماعی را و...  در آموزه های دینی و قرآنی و ائمه اطهار می توان یافت که با تبیین آنها می توان در جامعه به مرحله عملیاتی رساند.

در ادامه معاون فرهنگی واحد خلخال ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری نشست اظهار داشت که برای این نشست تعداد بیست مقاله پژوهشی از دانشگاه های مختلف و استادان حوزه و دانشگاه و دانشجویان دکتری دریافت گردید که پس از انجام فرآیند بررسی و داوری مقالات نهایتا ده مقاله جهت ارائه در نشست تخصصی انتخاب شد. وی همچنین اعلام نمود که مقالات برگزیده علاوه بر چاپ در کتاب مجموعه مقالات نشست،  در مجله علمی پژوهشی مطالعات علوم اجتماعی واحدخلخال و مجله جامعه شناسی پژوهشکده مطالعات میان فرهنگی به چاپ خواهند رسید.

حجت الاسلام و المسلمین تجلایی سرپرست نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل ضمن  اشاره به جایگاه قرآن کریم در جامعه، بیان داشت اگر قرآن نبود باب معرفت الله بسته بود و این قرآن است که انسان را از لاسوت به لاهوت می کشاند، قرآن «انا انزلناه» است که انسان را به «انا رفعنا» می رساند. قرآن مسیر و راه را روشن می کند و اگر کسی در مسیر قرآن قرار گیرد به سعادت اخروی دست خواهد یافت.

در ادامه نشست مدیر گروه پژوهشی نظریه های فرهنگی پژوهشکده مطالعات میان فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی دکترفرهاد  امام جمعه با بیان اینکه پیشرفت تمدن به تفکر است به معرفی اهداف و سابقه برگزاری سلسله نشست‌های رهیافتی به مسائل اجتماعی از منظر قرآن کریم در استان ها و واحد های مختلف پرداخت. وی بیان داشت که این نشست ها تا کنون در موضوعات گوناگون از جمله کار، رسانه، فرهنگ و آسیب های اجتماعی، تغییر سبک زندگی دانشجویی و... برگزار شده  که تمامی موضوعات این نشست ها به صورت کتابچه چاپ شده یا در دست چاپ است. وی هدف اصلی از این نشست ها را شناسایی ایده های نو و ممتاز، عالمان فرزانه و تشویق، حمایت و قدر دانی از آنها دانست، چرا که پشتوانه هر تمدنی تفکر سلیم، منسجم و پویای آن جامعه است. در قرآن کریم که اومانیسم الهی در مقابل اومانیسم طبیعت که خود منجر به آفت های زیادی در اجتماع شده است مطرح است

حجت الااسلام و المسلمین اسدی امام جمعه شهرستان خلخال نیز ضمن تقدیر و تشکر از برگزاری چنین نشست هایی در دانشگاه بیان داشت که ابتدا باید قرآن را از زبان قرآن بشناسیم یعنی قرآن در قرآن، قرآن در فرمایشات پیامبران و امامان و قرآن در کلام بزرگان دین. خداوند عالمیان در قرآن می فرمایند «ان هذا القران یهدی للتی هی اقوم» پس انسان باید در گفتار با خداوند ادب را رعایت کند.

دکتر رسولی رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از تشکیل نشست و دستاندرکاران برگزاری آن، تاکید نمود گام دوم دانشگاه باید همراه با گام دوم انقلاب باشد در حوزه خودسازی و پرداخت به جامعه سازی و تمدن نوین اسلامی که سیاست های کلان دانشگاه بر اساس رهنمودها و روشنگری های مقام معظم رهبری باید باشد. بایستی برنامه ها، برنامه های عملیاتی در سطح ملی در دانشگاه باشد. وی همچنین اشاره کرد که قرآن کتاب نور است و لازمه حل مسائل اجتماعی یقینا توجه و تمسک به قرآن است و برای حل مسائل و مشکلات اجتماعی از قبیل اشتغال، طلاق، اعتیاد، عدالت، مبارزه با فساد، سبک زندگی و... طبق فرمایشات مقام معظم رهبر  بایستی دانشگاه آزاد اسلامی در کنار سایر عوامل اجرایی  وارد عرصه شوند.

در ادامه نشست تعداد ده مقاله تخصصی در موضوعات مختلف مرتبط با مسائل اجتماعی از منظر قرآن شامل نظریه تغییر، سبک زندگی اسلامی، شهر از دیدگاه قرآن، عوامل دین گریزی جوانان، عوامل آسیب زای خانواده و تاثیر رکود عقل و جهل در نابودی جوامع، دینامیسم جوامع و... توسط نویسندگان مقالات ارائه و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در اختتامیه برنامه دبیر علمی نشست ضمن جمع بندی مباحث مطروحه، اشاره کردند که قران منبع غنی از کالبد شکافی موضوعات و مسائل اجتماعی اسنت و دلایل تغییرات و تحولات را نیز اجتماعی به خوبی بیان کرده است که باید بیش از پیش از این منبع الهی بهره گیری کنیم.به جمعبندی مقالات ارائه شده پرداخت. در پایان مراسم شرکت کنندگان نشست ضمن قرائت فاتحه و ادای احترام به شهدای گمنام تازه تدفین شده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد با آرمانهای شهدای انقلاب اسلامی تجدید پیمان نمودند.

 


٠٨:٢٥ - دوشنبه ١٧ تير ١٣٩٨    /    شماره : ٧٤١    /    تعداد نمایش : ٢٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
لینک‌های مرتبط

           
   
             
             
             
             
                          
                          
                            
             
             
             
         


   
 
Copyright © 2013   www.Aukh.ac.ir    -  All rights reserved.     کليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامي واحد خلخال ميباشد